Уряд: рекламу ліків у ЗМІ треба заборонити


Наші сертифікати, дипломи та подяки

  • Експерт року
  • Диплом Ради Європи
  • Інститут медіа права
  • Праця і закон
  • Українська школа політичних студій

Уряд: рекламу ліків у ЗМІ треба заборонити


18-11-2009

Юлія Тимошенко хоче заборонити рекламу в мас-медіа: Недопустимо, щоб по телебаченню йшла реклама лікарських засобів, адже люди починають займатися самолікуванням, що часто закінчується смертельними випадками.

Про безконтрольність та безсистемність рекламного ринку в законодавчому полі заявляє і Тетяна Бахтєєва – голова Комітету ВР з питань охорони здоровя. Вона теж, як і прем’єр-міністр пропонує заборонити рекламу ліків у ЗМІ.

Окрім масового самолікування під час грипу є й інші проблеми, пов’язані з рекламою. Доволі часто українці купують біодобавки під виглядом ліків. У рекламі про те, що це біодобавки не йдеться. Споживачі переконані, що купують ефективні лікарські препарати.

Деякі фірми-рекламодавці зареєстровані у гуртожитках, дитсадках, дехто залишає виключно свою абонентську скриньку. Навіть правоохоронцям відшукати їх вкрай важко.

Але заборона реклами лікарських засобів у ЗМІ може спричинити загострення нової і не менш серйозної проблеми.

Якщо заборонити рекламу у мас-медіа, то люди, ймовірно, будуть менше займатись самолікуванням. Проте потрібно пам’ятати, що медики в Україні співпрацюють з представниками фармацевтичних компаній.

За таких умов, не виключено, лікарі виписуватимуть пацієнтам однакові рецепти, а пацієнти не зможуть зрозуміти, що їх лікують не за принципом індивідуального підходу, а за принципом масового збуту того чи іншого медичного препарату,” – наголошує адвокат Андрій Нечипоренко.

Для якісного медичного обслуговування в Україні в інтересах громадян, щоб ринок реклами медичних препаратів контролювався з метою надання виключно об’єктивної інформації про фармацевтичні засоби, доцільно прийняти відповідні зміни в законодавстві та посилити контроль за його застосуванням.

Є два варіанти: або змінити Закон Про рекламу, зокрема статтю про рекламу лікарських засобів доповнити цілим розділом, або розробити законопроект суто про рекламу лікарських засобів, що менш доцільно.

У Росії депутати Держдуми через масові прояви самолікування громадян вже подали відповідні законопроекти. За історичною традицією, якщо в Росії є потрібний тематичний законопроект, в Україні його перекладають і додають певні нюанси, як це було, наприклад, із законом про заборону грального бізнесу.

Від підготовки законопроекту до його ухвалення може минути від кількох тижнів до кількох років – це залежить від політичної та економічної кон’юнктури.

Нагадаємо, що Нестор Шуфрич у грудні 2007 року вніс до парламенту законопроект про зміни до Закону Про рекламу, який передбачав у тому числі і заборону реклами лікарських препаратів у ЗМІ. Але два роки тому Верховна Рада не набрала достатньої кількості голосів для схвалення цього законопроекту.


За матеріалами Главреду.
До переліку новин