Земельний скандал у Коцюбинському: втрутилась прокуратура


Наші сертифікати, дипломи та подяки

  • Експерт року
  • Диплом Ради Європи
  • Інститут медіа права
  • Праця і закон
  • Українська школа політичних студій

Земельний скандал у Коцюбинському: втрутилась прокуратура


17-07-2009

Ціни за одну сотку землі впали в Інтернет-оголошеннях з 10 тисяч доларів подекуди до 5 тисяч. Це трапилося через кілька днів після того, як “Українська правда” та телеканал СТБ оприлюднили матеріали розслідування про незаконний продаж землі.


В оголошенні одна людина курує продажем близько 30 гектарів зеленої зони під Києвом з приміткою: “Срочная продажа земельних участков в смт. Коцюбинское. Рядом есть лес, озеро”. Посередником продажу земель виступає фірма Prior Invest.


Прокурор міста Ірпеня визнав, що Коцюбинська селищна рада виділила землі, які не є територією селища. Водночас правоохоронці подали в Ірпінський суд позов про скасування двох рішень сільради.


Як повідомлялося, селищна рада Коцюбинського прийняла рішення про безкоштовну передачу громадянам землі, на якій розташований ліс першої категорії у приватну власність наприкінці 2008 року.


Цей ліс, розташований не поруч, а безпосередньо на самій землі. Селищна рада своїм рішенням змінила статус лісу, і він став просто категорією зелених насаджень. Це рішення так само оскаржує прокуратура Ірпеня в суді.


Межі селища було змінено незаконно, своїм рішенням селищна рада порушила норми Земельного кодексу України, наголосив прокурор Ірпеня.


"Що може загрожувати депутатам? Фактично порушена карна справа за фактом підробки 19 заяв", - повідомляє старший помічник прокурора міста Ірпіня Роман Кимлик. Це виявили слідчі прокуратури під час перевірки заяв громадян, яким селищна рада безкоштовно надала землю у приватну власність.


Журналістське розслідування показало, що земля перебуває на території міста Києва. Київрада стверджує, що на цій території росте ліс, і він є власністю територіальної громади Києва. Більше того, цільове призначення землі дотепер незмінене, оскільки ніхто з громадян з подібними клопотаннями не звертався.


Отже, схема виглядає таким чином: сільрада надала громадянам землю, яка не входить в межі села, у "приватну власність". І, згідно з інформацією в оголошеннях, ті, хто отримали землю, продають її гуртом, організовано. Ріелтер визнав, незважаючи на кількість власників – хазяїн тут один.


"Реакція прокуратури на журналістське звернення є відвертим окозамилюванням і покликана лише заспокоїти громадськість", - вважає адвокат компанії Андрій Нечипоренко.


Він наголосив, що "прокуратура оскаржила до суду рішення, які стосуються незаконної зміни межі смт. Коцюбинське, однак не оскаржила рішення селищної ради про передачу земель, які були виділені з порушенням, фізичним особам у власність".


З відповіді прокуратури дійсно не випливає те, що були вжиті заходи, щоб на час вирішення позову припинити будь-які операції із земельними ділянками. У таких ситуаціях це є обов’язково, інакше, поки справу буде розглянуто судом, земля змінить кілька разів власника.


"Коли суд винесе рішення у цій справі, може з’ясуватися, що це рішення нікого вже не цікавить, оскільки усю землю буде перепродано", - попереджає Андрій Нечипоренко.


"Враховуючи положення статті 388 Цивільного кодексу України, у добросовісного набувача, який придбав землю за гроші, витребувати цю землю назад, не можна. Проте нові власники гарантовано будуть втягнуті в судову тяганину з боку держави на 10-15 років", - додає він.


Таким чином, зауважує адвокат, "дії прокуратури є юридично нікчемними, оскільки жодним чином не зупиняють процедуру незаконної зміни статусу лісу та землі, а також подальший продаж земельних ділянок".


"Є два варіанти: або прокуратура не розібралась у справі, або покриває організаторів та виконавців грубої підміни понять та злочинного продажу особливо цінних земель", – припускає Андрій Нечипоренко.


Прокуратура не бере до уваги той факт, що ліс першої категорії, національне надбання, став деревною рослинністю, а потім взагалі звичайним деревним насадженням і не порушує кримінальних справ, у тому числі за самоправну зміну меж населених пунктів.


За матеріалами "Української правди".

До переліку новин