Авторське право в Інтернеті: особливості для сайтів


Наші сертифікати, дипломи та подяки

 • Експерт року
 • Диплом Ради Європи
 • Інститут медіа права
 • Праця і закон
 • Українська школа політичних студій

Авторське право в Інтернеті: особливості для сайтів


30-01-2009

Науково-практичне обговорення ініціювала кафедра міжнародного права і спеціальних правових наук Києво-Могилянської Академії. Особливості дотримання авторських прав під час створення Інтернет-ресурсу, а також під час функціонування сайту проаналізував адвокат Андрій Нечипоренко на круглому столі.


Створення Інтернет-сайту


 • Право на дизайн сайту

Замовнику сайту доцільно отримати виключні майнові авторські права на дизайн сайту, що потрібно зазначити в угоді з розробником. Порядок дотримання немайнових прав визначаються договором між замовником і виконавцем. В ньому можна обумовити, зазначається ім’я автора чи ні. Немайнові права належать виконавцю і не можуть бути передані замовнику.

 • Право на комп’ютерну програму

Оскільки дизайн – це візуальне зображення сайту, замовнику доцільно отримати виключні майнові авторські права і на комп’ютерну програму, за допомогою якої з’являється це зображення, на підставі договору. Порядок дотримання немайнових прав визначаються договором між замовником і виконавцем. Немайнові права належать виконавцю і не можуть бути передані.

 • Право на фотографічні зображення, які використовуються в дизайні

Для використання фотографічних творів в дизайні сайту розробнику необхідно укласти договір з особою, яка володіє авторськими правами на цей фотографічний твір. Без цієї угоди у подальшому замовник може отримати претензії від фотографа щодо недозволеного використання його фотографічного твору у дизайні сайту.


Функціонування та розвиток сайту


 • Право на власну інформацію (контент) сайту

Права на контент сайту визначаються за угодою між власником сайту та особою, яка готує контент (трудовий договір/цивільно-правовий договір). Така угода є обов’язковою, якщо власник сайту хоче уникнути в майбутньому спорів та зберегти за собою виключні майнові права на створений контент.

 • Права на контент інших сайтів:

- друкованих ЗМІ;

- Інтернет-сайтів;

Використання контенту з друкованих ЗМІ або Інтернет-сайту без прямого дозволу їхнього власника/особи, яка володіє авторськими правами, може бути розцінено як порушення авторського права.


Можливі ситуації:


- в цілях розкрути власники сайтів зацікавлені у розміщенні їхнього контенту на інших сайтах – власники таких сайтів на певному етапі не мають претензій щодо розміщеного (скопіюваного) на інших сайтах їхнього контенту;

- власники сайту прямо зазначають про можливість вільного використання їхніх матеріалів з посиланням на джерело;

- власники сайту починають відстоювати авторські права на свої матеріали шляхом розміщення заборони на їхнє використання без дозволу, впритул до відстоювання прав у суді.


 • Право на фотографічні твори сайту

Дотримання прав фотографа забезпечується письмовим договором з фотографом.

Фотографія – один з найважливіших та найпоширеніших об‘єктів авторського права, які застосовуються на Інтернет-сайтах. Нехтування дотриманням авторських прав на фотографії може призвести до отримання претензії від фотографа або іншої особи, яка має виключні майнові права на фотографічний твір, з вимогою про сплату компенсації за порушення його авторських прав.

 • Права інших користувачів, які залишають повідомлення/фото/відео на сайті

Якщо власні правила на сайті відсутні – права на кожен твір, розміщений на сайті, визначаються в загальному порядку. Надзвичайно складний механізм дотримання авторських прав усіма, який унеможливить нормальне функціонування Інтернет-ресурсу.

Власник сайту може нести відповідальність за інформацію, фото, відео, які розмістили на сайті користувачі. За таких обставин власникам сайту доцільно розробити правила сайту, які визначають усі неврегульовані положення.

Якщо на сайті існують власні правила (рекомендовано), на користувача, як правило, покладається відповідальність за наявність у нього авторських прав для розміщення контенту на сайті. Обов’язок перевіряти авторські права при розміщенні матеріалів на сайт покладається на користувача.

Розміщуючи твори на сайті, користувач повинен:

- самостійно отримати усі необхідні для такого розміщення права на твір;

- надати права власнику сайту використовувати розміщений контент в цілях функціонування сайту;

- надати права іншим користувачам використовувати контент.

У такому випадку відповідальність за розміщену інформацію, фото та відео повинен нести у першу чергу користувач.
До переліку новин