Санкції у вигляді зупинки дії ліцензії або випуску (друку) / АНАЛІТИКА


Наші сертифікати, дипломи та подяки

  • Експерт року
  • Диплом Ради Європи
  • Інститут медіа права
  • Праця і закон
  • Українська школа політичних студій

Санкції у вигляді зупинки дії ліцензії або випуску (друку) / АНАЛІТИКА


01-06-2008

Проблемний аспект: Закон про вибори народних депутатів України визначає: "У разі встановлення судом при розгляді виборчого спору повторного або одноразового грубого порушення засобом масової інформації вимог цього Закону суд приймає рішення про тимчасове (до закінчення виборчого процесу) зупинення дії ліцензії або про тимчасову заборону (до закінчення виборчого процесу) випуску друкованого видання".

Тимчасове зупинення дії ліцензії та тимчасова заборона випуску друкованого видання – це надзвичайно серйозні санкції. Чи може хтось уявити, що суд заборонить тимчасово телеканал Інтер за будь-які два прості порушення? Такі норми закону викликають серйозну стурбованість у засобів масової інформації та у громадських організацій, що діють в їх інтересах. Очевидно, що пропонована відповідальність, якщо і може бути в принципі допустимою, то має застосовуватися виключно щодо надзвичайних порушень, причому зроблених навмисно.

Закон взагалі не визначає, що таке одноразове грубе порушення, після якого суд може одразу призупинити ліцензію. На практиці судові органи декілька разів приймали рішення щодо тимчасової зупинки дії ліцензії (зокрема у Сімферополі та Дніпропетровську – обидва рішення скасовані у апеляції) та щодо тимчасової заборони друку (у Вінниці та Сумах). Закони про вибори передбачають більш серйозну відповідальність для засобів масової інформації, ніж для самих кандидатів.

Як вирішити проблему?

1. Скасувати положення закону про тимчасове зупинення дії ліцензії та тимчасову заборона випуску друкованого видання як не демократичні. Привести у відповідність до законів про вибори адміністративну відповідальність (згідно з Кодексом України про адміністративну відповідальність).

2. Якщо це положення скасувати не можливо, тоді необхідно:

  • встановити, що тимчасова зупинка ліцензії та заборона друку можуть бути лише після грубого порушення законодавства про вибори;
  • дати вичерпний перелік випадків грубого порушення законодавства про вибори;
  • включити до цього переліку: умисне невиконання судового рішення, прийнятого в межах судового спору; поширення завідомо недостовірної інформації про кандидата, партію, яка ганьбить їх репутацію; поширення прямих закликів до повалення конституційного та територіального устрою насильницьким способом.

АНАЛІТИЧНИЙ ЗВІТ:

Термінологія

Визначення передвиборної агітації

Співвідношення передвиборної агітації і політичної реклами

Квоти на політичну рекламу у ЗМІ

Чи можуть ЗМІ надавати ефірний час або друковану площу безкоштовно?

Регулювання ціни на передвиборну агітацію

Право на відповідь

Порядок проведення теледебатів

Висвітлення кампанії в новинах та інших інформаційних матеріалах

Запрошення гостей до студії телеканалу чи радіостанції

Редакційна позиція друкованих ЗМІ

Строки початку передвиборчої агітації

Надання ефірного часу та друкованої площі за кошти державного бюджету

Санкції у вигляді зупинки дії ліцензії або випуску (друку)

Особливості діяльності державних та комунальних засобів масової інформації

Порушення у діяльності іноземних телеканалів, які ретранслюються в Україні

Участь громадян у агітації

Заборона на коментування та оцінювання кандидатів

Інформація про замовника друкованих агітаційних матеріалів

Інформація про соціологічні дослідження

Доступ до біографій кандидатів та декларацій про доходи

Політична реклама на носіях зовнішньої реклами

Звіт підготовлений в рамках проекту Центру Суспільних Медіа “Вдосконалення виборчого законодавства в частині висвітлення виборчої компанії у ЗМІ” за сприяння Міжнародного фонду Відродження та Інтерньюз-Нетворк.

На основі звіту Центр суспільних медіа депутат Андрій Шевченко готує проект змін в законодавство про вибори, щоб презентувати їх у Верховній Раді України.

У випадку часткового або повного відтворення матеріалів, посилання на адвокатську компанію “Наталія Субота і партнери” є обов’язковим.
До переліку новин